Kultúrny dom v Ľubeli ožil 4. decembra Vianočnými trhmi. Spolupráca miestnej školy, obecného úradu a Únie žien má svoju tradíciu. Skoro dvadsiatka predajcov predviedla svoju kreativitu. Prvýkrát sa do predaja zapojili aj rodičia z materskej školy, ktorí chcú zisk použiť na jej zveľadenie. Ako je už zvykom, šikovné mamičky ponúkali koláčiky v cukrárni. Členky Únie žien rozvoňali sálu vianočným punčom a o hudobnú kulisu sa postaral DJ Goliaš. Deťom rozdal balíčky Mikuláš s čertom a talentované škôlkárky mu na oplátku predviedli krátky kultúrny program. Deviataci touto akciou spojili príjemné s užitočným a výťažok z tomboly, cukrárne a predaja výrobkov využijú na koncoročný výlet do Prahy. Ďakujeme všetkým, ktorí nám spríjemnili túto druhú adventnú nedeľu a poctili nás návštevou na tejto príjemnej akcii.
"Stridžie dni"
16. 12. 2016„Naša Lucka hodná, ale nerobotná, nerada robí, rada dlho spí.“
Zvyky a obyčaje v zimnom období vrcholili v tzv. stridžie dni. V týchto dňoch sa predpokladala zvýšená aktivita nepriaznivých síl, no časom sa táto predstava zredukovala na povery o škodlivej činnosti stríg. Deň Lucie bol považovaný za najvýznamnejší zo stridžích dní. V predvečer Lucie na celom území dospelí i deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi.....najznámejšou činnosťou viažucou sa na deň Lucie v ľudovom zvykosloví sú pochôdzky Luciek. A tak aj žiaci našej školy sa preobliekli za Lucie, chodili po dedine, husacími krídlami vymetali kúty, aby tak z ľudských príbytkov vyhnali zlé sily. Za pochôdzku dostali výslužku. Aj táto akcia bola veľmi vydarená a všetkým patrí veľká vďaka.
Mikuláš v ŠKD
8. 12. 20166.decembra zavítal Mikuláš aj do ŠKD, kde ho už deti netrpezlivo čakali. Mikuláš sa každého opýtal, aké dobré skutky tento rok vykonal. Po rozdaní balíčkov deti Mikulášovi poďakovali pesničkou.
Viem čo zjem
5. 12. 2016V rámci celosvetového programu Nestlé Healthy Kids realizovanom na Slovensku sa naša škola zapojila do projektu "Viem čo zjem". Zapojením školy do projektu získajú žiaci 4. – 7. ročníkov cenné vedomosti o význame zdravého stravovania. Zábavnou formou si osvoja zásady správnej a vyváženej stravy, zorientujú sa v zložení potravín a v správnom spôsobe ich konzumácie či skladovania. Cieľom projektu je tiež oboznámiť žiakov s rizikami, ktoré so sebou nesprávna výživa prináša. Problémy, ako je nedostatok živín alebo naopak, obezita u niektorých našich detí. V týždni od 7. novembra do 11. novembra sa uskutočnili prednášky, na ktorých sme preskúmali, aký vplyv má výživa na naše zdravie. Pravdou je, že naozaj veľký! Zanedbanie výživy alebo zlé stravovacie návyky by sa nám mohli v budúcnosti odzrkadliť na našom zdraví a tak je dobré si uvedomiť, čo každému z nás môže hroziť a ako sa pred týmito rizikami chrániť.
Červené stužky
2. 12. 2016Naša škola sa i v tomto šk. roku zapojila do 10. ročníka celoslovenskej kampane Červené stužky viacerými aktivitami. Medzi žiakov 8. ročníka zavítala p. Glutová z CPPPaP v Liptovskom Mikuláši, ktorá priblížila chlapcom a dievčatám posolstvá červenej stužky ako stužky - symbolu Svetového dňa proti AIDS. Žiaci získali základné informácie o tejto dosiaľ nevyliečiteľnej chorobe. Na záver si pozreli ukážku z filmu, kde lekári a zdravotníci z Vysokej školy sv.Alžbety v Bratislave pomáhajú v Afrike chorým na AIDS a aj deťom takto postihnutým. Dievčatá z 8. triedy vyrobili červené stužky pre starších žiakov. Ich nosenie je vyjadrením podpory ľuďom s touto chorobou.
V 9. ročníku žiaci besedovali s kpt. Poljakovou - príslušníčkou PZ v Lipt. Mikuláši na tému „Obchodovanie s ľuďmi.“Upozornenia na čo si treba dávať pozor pred odchodom za prácou do zahraničia, ale i počas pobytu v cudzine boli obsahom tohto stretnutia. Z otázok žiakov kladených p. policajtke bolo vidieť, že je to zaujímavá a aktuálna téma dnešnej doby.
Žiakom 7. ročníka p. policajtka priblížila nebezpečenstvo užívania ktorýchkoľvek drog.
Štvrtáci v knižnici
1. 12. 2016Posledný novembrový deň si žiaci štvrtého ročníka zmerali svoje sily v literárnom kvíze v príjemnom prostredí Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého v Liptovskom Mikuláši. Okrem dokazovania čitateľských zručností si obohatili svoje vedomosti ohľadom založenia knižnice ako prvej verejnej knižnice na Slovensku. Povzbudení dobrými výsledkami a nasiaknutí čarom knižnice sa už teraz tešia na ďalšiu návštevu.
ŠKD - popoludnie v knižnici
21. 11. 2016Dňa 10.11. 2016 navštívili deti zo školského klubu Obecnú knižnicu v Ľubeli a Cukráreň Júlia. Popoludňajšia činnosť bola zameraná na finančnú a čitateľskú gramotnosť. Deti a pani vychovávateľky prežili pekné popoludnie spojené nielen so vzdelávaním, ale aj s relaxáciou.
Drogová prevencia v našej škole
2. 12. 2016Užívanie drog vo svete kontinuálne rastie a stáva sa pandémiou, preto je veľmi dôležitá prevencia aj v školách. V rámci nej sme už v tomto školskom roku zorganizovali mnohé akcie.
Už v septembri žiaci 2. stupňa mali prednášku „ Pravda o drogách“ so zástupcom občianskeho združenia Slovensko bez drog. Jej cieľom bolo povedať pravdu o škodlivosti všetkých drog, dosiahnuť porozumenie u žiakov, prečo tieto látky nie sú skutočným riešením bežných problémov.
Začiatkom novembra žiaci 5. a 6. ročníka diskutovali s MUDr. Benkovou z RÚVZ v Lipt. Mikuláši o závislosti na cigaretách , o negatívnych dôsledkoch fajčenia na ľudský organizmus.
Ukážkou prevencie proti drogám je šport. Slogan: „Zober loptu a nie drogu“ zahájil športovú dvojhodinovku, ktorú absolvovali žiaci 1. – 4. ročníka v rámci „Týždňa boja proti drogám.“ V rôznych súťažiach ukázali svoju zručnosť s loptou, rýchlosť, obratnosť a spoluprácu s ostatnými. Všetci sa veľmi snažili, pretože bodové hodnotenia jednotlivých družstiev boli tesné. Chlapci a dievčatá mali možnosť dozvedieť sa mnohé zaujímavé informácie z materiálov, z ktorých bola zhotovená nástenka. Týkali sa závislostí na cigaretách, alkohole i novodobých nelátkových závislostí – počítače a mobily.Aj žiaci 5. – 9. ročníka odovzdávali svoju energiu v športových súťažiach– vo florbale, volejbale i hode loptou na kôš. Tieto aktivity boli pripomenutím toho, ako využívať voľný čas zmysluplne, venovať sa svojim záľubám - napríklad i športu, a tak predchádzať postupnej závislosti na látkach, ktoré ničia zdravie ľudí.
Záleží už len na nich či sa budú venovať zmysluplným aktivitám podporujúcich zdravý životný štýl, alebo si budú postupne ničiť svoje zdravie.
Šiestaci v múzeu
14. 11. 2016Žiaci 6. A triedy sa dňa 19.10.2016 zúčastnili dvoch výučbových programov z biológie a dejepisu v Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši pod názvom:
- Živočíchy v okolí ľudských sídiel
- Jaskyne v živote našich predkov.
Formou prezentácií a didaktických hier si žiaci doplnili učivo v uvedených témach. Vyučovacie hodiny sa žiakom páčili.
Deviataci navštívili Múzeum SNP v Banskej Bystrici
7. 11. 2016Posledné dni babieho leta žiaci našej školy využili nielen na jesenné vychádzky a Beh o pohár starostu obce, ale aj na exkurziu, ktorá úzko súvisí s učivom, ktoré deviataci práve preberajú na hodinách dejepisu. Po príjemnej ceste vlakom a prekonaní tridsiatich tunelov, sme navštívili Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Deti už z diaľky zaujala obrovská betónová stavba v tvare jánošíkovského klobúka. Táto architektonická zaujímavosť je v strede spojená presklenným mostíkom, pod ktorým sa nachádza súsošie s názvom Obete varujú, tak ako aj pietna sieň so symbolickým hrobom neznámeho vojaka a večný oheň mieru. Zvláštnosťou sú aj schránky s názvami obcí, kde prebehli najväčšie boje 2. svetovej vojny, v ktorých sa nachádza priehrštie pôdy z týchto oblastí.
Rozsiahla expozícia mapuje historický vývoj slovenských a svetových dejín a poskytuje všetky informácie o Slovenskom národnom povstaní, ktoré bolo aj druhým najväčším protifašistickým povstaním v Európe. Stála expozícia s názvom: „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“, prezentuje rozhodujúce politické, vojenské a spoločenské udalosti histórie Slovenska v kontexte s dejinami Európy v rokoch 1918-1948.
K modernizácii a väčšiemu priblíženiu sa mladému návštevníkovi prispievajú aj počítače s databázou autentických fotografií, viažúcich sa k jednotlivým dejinným obdobiam, so stručnými popismi, rovnako ako aj krátke autentické dokumentárne filmy, ktoré je možné spustiť na plazmových obrazovkách. Všetky fotografické a filmové informácie umocňujú dobové trojrozmerné predmety umiestnené v jednotlivých vitrínach.
Súčasťou expozície je aj krátky film, zachytávajúci zverstvá fašizmu, pri jeho premietaní deti ani nedýchali. Práve vďaka tejto interaktívnej forme prezentácie obsahu, s využitím výpočtovej techniky a elektroniky je výstava pre žiakov pútavejšia. V závere výkladu nám lektorka priblížila problematiku tragédie európskeho židovstva a holokaustu v štátoch okupovaných nacistickým Nemeckom.
Po absolvovaní prehliadky sme navštívili v priľahlom parku skanzen ťažkej bojovej techniky, ktorý je súčasťou expozície v exteriéri. Nachádzajú sa v ňom zbrane ťažkej bojovej techniky používanej počas bojov SNP, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.
Veríme, že takéto cesty za poznaním našej minulosti pomôžu rozšíriť našim žiakom obzor o jednom z najdlhšie trvajúcich a najväčších európskych povstaní proti fašizmu, nech je priblíženie tohto historického obdobia varovným prstom pre mladú generáciu.
Exkurzia žiakov II. ročníka
4. 11. 2016Dňa 3.11.2016 žiaci druhého ročníka spolu s triednou učiteľkou absolvovali exkurziu v okresnom meste. Najprv navštívili Liptovskú knižnicu Gašpara Feherpataky Belopotockého, kde boli pasovaní za jej členov, teda nových čitateľov. Zoznámili sa s pani knihovníčkami, niečo sa dozvedeli o knižnici, o literatúre rôznych žánrov a vypožičali si už aj prvé knihy.
Z knižnice sa žiaci presunuli do Rázusovie domu. Zoznámili sa s prostredím, v ktorom sa narodili a vyrástli spisovatelia, súrodenci Martin Rázus a Mária Rázusová Martáková. Pani lektorka porozprávala deťom o tom, ako sa voľakedy žilo na Liptove, o huncútstvach, ktoré stvárali Maroško a Marka, keď boli ešte deti. Po prehliadke celého domu, historických predmetov a dokumentov si druháci ešte pozreli úryvok z filmu o Maroškovi.
Jesenné tvorivé dielne v MŠ
4. 11. 2016Dňa 24.10.2016 sa v materskej škole uskutočnili jesenné tvorivé dielne. Deti spolu s rodičmi strávili príjemné popoludnie pri vytváraní produktov z prírodnín. Z prinesených jesenných plodov vytvorili krásne jesenné dekorácie, ktoré zdobili priestory MŠ.
Halloween
31. 10. 2016Počas „Anglického týždňa“ sme si opäť v rámci interkultúry pripomenuli sviatok Halloween. Je to pohanský sviatok, ktorý má pôvod v Írsku. Typickými farbami sú červená, žltá, oranžová a čierna. Oslavujú ho večer 31. októbra predovšetkým deti oblečené v kostýmoch, ktoré koledujú a navštevujú susedov. Je obľúbený hlavne v západnom svete, najmä v USA, Portoriku, Írsku, Spojenom kráľovstve, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande. Pani učiteľky pre žiakov 1. stupňa pripravili popoludnie plné zábavy, hier , súťaží a nechýbal ani tanec a malé pohostenie. Po jeho skončení sme spoločne aj s deťmi MŠ a ich rodičmi pokračovali lampiónovým sprievodom po obci Ľubeľa. Všetkým zúčastneným ďakujeme za príjemne strávený podvečer.
Anglický týždeň
31. 10. 2016Už po tretí rok sa v našej škole posledný októbrový týždeň nesie v duchu „ Anglického týždňa“, v rámci ktorého si so žiakmi počas vyučovania anglického jazyka pripomíname kultúru anglicky hovoriacich krajín. Pani učiteľky si pre žiakov počas tohto týždňa pripravili rôzne aktivity: interaktívne hry, spievali, zabavili sa s Mr. Beanom, zasúťažili, čítali virtuálnu knihu o sviatkoch v anglicky hovoriacich krajinách, zoznámili sa s Bielym domom... Žiaci si aj sami tvorili a prezentovali projekty, na ktorých si medzi sebou preverovali znalosti anglického jazyka. Počas tohto týždňa sme oslávili aj náš školský „Cupcake day“. Pani učiteľky spolu so žiakmi upiekli pre všetkých koláčiky, na ktorých sme si spoločne pochutili. Za to im patrí naša vďaka.
Plenárne rodičovské združenie
21. 10. 2016Dňa 29. 9. 2016 sa uskutočnilo Plenárne rodičovské združenie. Predsedníčka združenia informovala rodičov s aktivitami, ktoré sa konali v poslednom školskom roku a oboznámila s pripravovanými akciami v školskom roku 2016/2017, zároveň boli rodičia oboznámení s čerpaním rozpočtu za uplynulé obdobie. Návrh rozpočtu Rodičovského združenia pri ZŠ s MŠ Ľubeľa pre školský rok 2016/2017 bol rodičmi schválený. Pani riaditeľka vo svojom príhovore zhrnula činnosť školy v školskom roku 2015/2016. Predstavila ciele a zámery školy.
Sprievodnou aktivitou stretnutia s rodičmi bola aj ochutnávka šalátov a nátierok, ktoré pripravili pani kuchárky v školskej jedálni. Nátierky rodičom chutili, preto uverejňujeme recepty na ich prípravu: Recepty_natierky.docx
Hovorme o jedle
19. 10. 2016V týždni od 10. 10.-16. 10. 2016 sa pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu konal IV. ročník súťažno-vzdelávacej aktivity „ HOVORME O JEDLE“. Cieľom súťaže je vyvolávať a podporovať spoluprácu a aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách a dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu, o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia, regionálny rozvoj a zamestnanosť. Počas tohto týždňa sme sa aj my už po tretíkrát zapojili do nasledovných aktivít: súťažno-vzdelávacia aktivita „HOVORME O JEDLE“ ,výtvarná súťaž „CHUTNÉ MAĽOVANIE“ , literárna súťaž „ PREČO JEM SLOVENSKÉ POTRAVINY“. Rovnako sme sa zapojili aj do novo vyhlásenej víkendovej aktivity „VARÍME SO ZNAČKOU KVALITY SK“. Všetkým zúčastneným žiakom veľmi pekne ďakujeme a veríme, že sa aj počas tohto týždňa nielen niečo nové dozvedeli, ale sa aj zabavili.
Svetový deň výživy
19. 10. 2016Svetový deň výživy sa oslavuje každý rok 16. októbra na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstva Spojených národov (FAO) v roku 1945. Svetový deň výživy si kladie za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o situácii vo svete a povzbudiť ľudí na celom svete, aby prijala opatrenia proti hladu. Aj my v našej škole si tento deň každoročne pripomíname. Prečo? Lebo výživa ovplyvňuje naše zdravie veľmi významným spôsobom. V školskej jedálni sme s pani vedúcou pobesedovali o správnej výžive, žiaci sa na mnohé veci vypytovali a pani kuchárky nám počas veľkej prestávky pripravili výborný čokoládový puding, za čo im veľmi pekne ďakujeme.
Coca Cola Cup – kvalifikácia
10. 10. 2016Žiaci našej školy 6. októbra odohrali zápas s Liptovskou Teplou. Ihrisko zasypala snehová pokrývka, no naši futbalisti aj napriek náročnému terénu dokázali bodovať. Výhra 2:0 po góloch Mareka Gejdoša a Martina Repu, nás posunula do ďalšieho kola. Chlapcom držíme palce a veríme, že to dotiahnu čo najďalej.
Minimaratón – U. S. STEEL FAMILY RUN
10. 10. 2016Na nenáročnej, 4,2 km dlhej trati začínali v minulosti mnohí, ktorí neskôr dokázali čeliť i väčším výzvam. Beh je určený pre rodiny s deťmi i športovcov, ktorí sa s pravidelným behaním ešte iba zoznamujú. Aj naša žiačka Miriam Devečková zo 7. A triedy zabehla tento beh na 93. ročníku najstaršieho maratónu v Košiciach, akým je Košický maratón mieru. Zažila neopísateľnú atmosféru TOP bežeckého podujatia nielen na Slovensku, ale aj v rámci strednej Európy. V Košiciach sa nachádza Maratónske námestie, kde mala možnosť vychutnať si atmosféru zapaľovania Maratónskeho ohňa čerstvým olympijským víťazom v chôdzi na 50 km Matejom Tóthom. Dobehová medaila a minimaratónske tričko jej aj teraz doma pripomínajú 4,2 km beh na košickom Maratóne mieru. A odkaz pre spolužiakov?: Dovidenia na Mini maratóne 2017 priatelia.
Maratón alebo maratónsky beh je beh na dlhú vzdialenosť, ktorého trať meria 42,195 km.
Jeho vznik bol inšpirovaný legendou o gréckom vojakovi Feidippidovi, ktorého v roku 490 pred Kr. vyslali z mesta Maratón do Atén, aby oznámil, že Peržania boli zázračne porazení v bitke pri Maratóne. Podľa legendy zabehol celú vzdialenosť bez zastavenia sa, ale krátko po tom, ako odovzdal odkaz o víťazstve skolaboval od vyčerpania a umrel.
Jesenné turistické vychádzky
5. 10. 201630.9.2016 bol krásny deň "babieho leta" ako stvorený na vychádzky do prírody. Kam tento rok viedli cesty našich žiakov a ich učiteľov? Žiaci 1. stupňa si tento deň vychutnali jesennou vychádzkou spojenou so zberom šípok. Piataci spoznávali Havránok a históriu našich predkov s ním spojených. Šiestaci a siedmaci mali namierené do Kvačianskej doliny. Ôsmaci si vychutnávali krásy Vysokých Tatier - dostali sa k Štrbskému a Popradskému plesu, navštívili symbolický cintorín pripomínajúci obete Tatier. Deviataci absolvovali trasu zo Starého Smokovca cez Hrebienok až k Rainerovej chate. Poznávali krásy prírody prostredníctvom náučného chodníka. Poslaním podujatia bolo nielen priblížiť žiakom krásy Slovenska, ale aj pestovať v nich správne návyky a zásady kultúrneho správania v prírode. Príroda hýrila jesennými farbami, nádherné prírodné scenérie si spolu s krásnymi zážitkami nadlho uchováme v pamäti. Viac vo fotogalérii.