V piatok 21.06.2024 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili športovo – vedomostnej akcie organizovanej Základnou organizáciou Zväzu protifašistických bojovníkov v Ľubeli pod názvom „Povstaleckým chodníkom na Viackov“. Počas výstupu pán Ing. S. Morong, PhD. rozprával žiakom o histórii obce a dejinách súvisiacich so SNP. Po príchode na Viackov sa žiaci rozdelili do 4 skupín a nasledoval kvíz z vedomostí z obdobia SNP, preťahovanie lanom, streľba zo vzduchovky na terč. Boli pripravené ukážky dobových vojenských uniforiem, výzbroje a historických artefaktov. Potom nasledovala opekačka. Nakoniec organizátori odovzdali žiakom účastnícke diplomy. Špeciálnu cenu za prvé miesto v súťažiach získala Silvia Ševcová - vstupenku na letecký deň, ktorú daroval pán Ing. M. Toma. Akcia bola veľmi dobre pripravená a žiakom sa páčila.
Matematika v "oute"
18. 6. 2024Naša škola je zapojená v projekte „Školy v oute“, ktorý vyzdvihuje učenie von. Koniec školského roka je spojený s opakovaním, a preto sme využili pekný deň a pripravili vyučovanie matematiky a fyziky na školskom dvore. Žiaci 8. a 9. ročníka riešili úlohy na desiatich stanovištiach, kde ich čakali zaujímavé úlohy. Ich súčasťou bolo meranie objektov, pozorovanie pomocou zrkadielka i logické úlohy, ktorými si preverovali svoje zručnosti nadobudnuté na hodinách počas školského roka. Žiakom sa aktivity páčili a prejavili záujem o častejšie trávenie vyučovacích hodín vo vonkajších priestoroch školy.
Výlet do Bratislavy – 9. A – pohľad žiakov
18. 6. 2024Dňa 12. júna 2024 v stredu sme sa vybrali na trojdňový koncoročný výlet s triedou do Bratislavy. Boli s nami dve pani učiteľky a my 17 žiaci. Išli sme rýchlikom a cesta trvala približne 3 hodiny. Po príchode sme si kúpili lístok na integrovanú dopravu na 72 hodín a celé tri dni sme sa premiestňovali električkami a autobusmi. Boli sme ubytovaní v centre, takže sme mali všetko veľmi blízko. Prvá zastávka bola Aurélium, kde nás to bavilo. Vyskúšali sme si rôzne pokusy, sledovali laserovú šou a pozorovali zaujímavé javy fyziky. Navštívili sme hrad Devín. Videli sme Dunaj, Prezidentský palác, Bratislavský hrad, nočnú Bratislavu, rôzne bratislavské uličky. Samozrejme sme museli ísť do troch nákupných centier a v jednom sme boli aj v kine, keďže 13.6. vyšla druhá časť V hlave, film sa nám veľmi páčil. No a v piatok sme okolo jednej nasadli na vlak a išli domov. Všetci sme si náš koncoročný výlet užili a sme radi, že sme mohli stráviť spolu tri dni i keď neboli najľahšie. Ďakujeme pani riaditeľke a pani učiteľkám za ich námahu zariadiť nám tento výlet. /Liliana Dutková, Nela Feherpataky/
Nevšedný piatok v našej školičke - deviataci sa stali učiteľmi
18. 6. 2024Dňa 7. júna 2024 sa cez prvú až tretiu vyučovaciu hodinu konalo rovesnícke vzdelávanie. V tento deň sme sa pokúsili stať naozajstnými učiteľmi. Zistili sme, aké to je byť učiteľom a učiť našich mladších spolužiakov. Učitelia si s nami vymenili pozície. No nebolo to až také jednoduché, ako to teraz znie. Príprava bola zložitá a časovo náročná. Keď prišiel deň D, tak prvú hodinu sme boli trošku v strese, že ako to bude prebiehať a či nás budú žiaci vôbec vnímať a dávať pozor. Prvá hodina však u každého prebiehala inak a po nej bola väčšina z nás spokojná, samozrejme až na pár výnimiek. Pred druhou hodinou už stres z nás opadol a tešili sme sa na nasledujúcu hodinu. Na druhej hodine si už aj žiaci na nás zvykli a poniektorí aj „vyvádzali“. Po druhej hodine sme boli šťastní, že nás čaká posledná hodina a skončí sa naše „trápenie“. Má zmysel robiť podobné aktivity aj na ďalej? Určite si myslíme, a to bez výnimky, že má zmysel robiť takéto aktivity, pretože to dáva žiakom možnosť si vyskúšať náročnosť tohto povolania. /Žiaci 9. ročníka - Matúš Ševc, Lucia Medveďová, Sofia Boronkayová/
Niekoľko názorov na rovesnícke vzdelávanie z úst deviatkov:
Liliana Dutková: „Na pozícii učiteľa to bolo veľmi náročné.“
Ema Bruncková: „Aktivita sa mi páčila a myslím si, že má zmysel organizovať takéto aktivity, aspoň sme si vyskúšali, aká je práca učiteľa náročná.“
Simona Tkáčová: „Vyučovanie prebehlo celkom dobre. Odporúčam, aby si to aj iní žiaci vyskúšali.“
Nina Grmanová: „ Ma to zmysel robiť tieto aktivity. Všetci sme si to užili.“
Lucia Medveďová: „Bola to zaujímavá aktivita, niečo takéto by sa mohlo robiť častejšie. Do budúcnosti nás to inšpirovalo tým, že raz budeme mať aj my vlastné deti a budeme ich musieť učiť. Odporúčali by sme túto aktivitu, lebo je to skúsenosť, aké to je byť učiteľom.“
Sofia Boronkayová: „Osobne by som učila ešte jednu hodinu, no neviem, ako boli na tom moji spolužiaci. Každý z nás pochopil, aká zodpovednosť prevláda v práci učiteľa. Prajem si, aby sa táto aktivita konala aj nasledujúce roky, aby aj ostatní mali takú možnosť ako my. V mojej budúcnosti sa chcem určite stať učiteľkou.“
Lucia Oravcová: „ Zhodli sme sa, že učitelia majú ťažkú prácu a keď ich žiaci neposlúchajú, tak to majú ešte ťažšie. Odporúčam, aby si to aj iní žiaci vyskúšali.“
Vivien Kamhalová: Keď sme sa rozprávali spolužiaci medzi sebou, zistili sme, že prvá hodina bola pre všetkých veľmi náročná, pretože nikto z nás netušil, čo nás čaká. Druhá a tretia hodina bola už potom v pohode a deti s nami spolupracovali. Väčšina z nás by v budúcnosti nechcela byť povolaním učiteľ, pretože je to veľmi náročná práca, ale myslíme si, že by to mal každý určite aspoň raz za život vyskúšať.“
Tatiana Kanderová: .“Ako aktivita sa nám to páčilo, pretože sme si vyskúšali niečo nové. Zistili sme, že práca učiteľa nie je taká jednoduchá, ako sme si mysleli.“
Zippiho kamaráti a Kamaráti Jabĺčka
13. 6. 2024V tomto školskom roku sa naše špeciálne pedagogičky zamerali na rozvoj emocionálnych a sociálnych zručností našich žiakov prostredníctvom dvoch výnimočných programov: Zippiho kamaráti pre 1. ročník a Kamaráti Jabĺčka pre 4. ročník ZŠ.
Zippiho kamaráti bol program určený pre našich najmenších, ktorý im pomáhal zvládať pocity šťastia, hnevu či strachu, nájsť a udržať priateľov a riešiť rôzne problémy a konflikty. Deti si počas programu rozvíjali empatiu, sebavedomie a zlepšovali svoje komunikačné schopnosti.
Program Kamaráti Jabĺčka bol zameraný na starších žiakov, ktorí si prostredníctvom neho prehĺbili svoje sociálne a emocionálne zručnosti. Štvrtáci sa učili dôležitosti spolupráce, vzájomnej podpory a rešpektu. Program taktiež kládol dôraz na kritické myslenie, riešenie konfliktov a zvládanie stresových situácií.
Vďaka týmto programom naši žiaci získali zručnosti v týchto oblastiach:
- Lepšie zvládanie emócií : Naučili sa identifikovať a konštruktívne vyjadrovať svoje pocity.
- Posilnenie sociálnych zručností : Rozvinuli si priateľstvá, empatiu a tímovú prácu.
- Riešenie konfliktov : Osvojili si stratégie, ako efektívne riešiť konfliktné situácie.
- Zvýšené sebavedomie : Získali väčšiu sebadôveru pri riešení problémov a komunikácii s rovesníkmi.
Tieto programy prispeli k celkovému rozvoju našich žiakov a vytvorili priaznivé prostredie pre ich osobnostný rast a vzdelávanie. Veríme, že získané zručnosti a skúsenosti budú pre deti prínosom nielen v škole, ale aj v ich každodennom živote.
Exkurzia - Klinika hematológie a transfúziológie
12. 6. 2024Dňa 6. júna 2024 sa žiaci 7. A triedy zúčastnili zaujímavej exkurzie na Klinike hematológie a transfúziológie, ktorá je súčasťou Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku.
Klinika hematológia transfúziológie poskytuje kompletný sortiment hematologických vyšetrení, transfúzna časť organizuje darcovstvo krvi a tiež vyrába, skladuje a distribuuje krv i krvné deriváty.
Na klinike sa žiakom odborne venoval jej prednosta MUDr. Jaromír Tupý, PhD. MBA. Beseda sa niesla v interaktívnom duchu, pričom všetci boli zapojení priebežne do diskusie a mohli si tak overiť svoje nadobudnuté vedomosti z biológie 7. ročníka. Počas exkurzie mali možnosť nazrieť aj do miestnosti darcov krvi, a tak priamo „naživo“ vidieť ako sa daruje krv. Súčasťou prehliadky bola aj návšteva laboratórnej časti kliniky, kde sa deti oboznámili so spracovávaním krvi a mali možnosť vidieť aj uskladnené deriváty krvi v zmrazenej alebo tekutej forme. Mimoriadnym obohatením bola aj návšteva mrazničky na krv, kde žiaci mali možnosť nazrieť ako sa krv uchováva.
Výchovný koncert "Pesnička je liek"
6. 6. 2024V stredu 29. mája 2024 zavítal do našej školy spevák pre deti – VIKTOR Guľváš. Jeho koncert bol venovaný žiakom prvého stupňa pri príležitosti Medzinárodného dňa detí. Spev bol veľmi chytľavý, atmosféra veselá, a tak si Viktor po chvíli získal celé publikum. Žiaci si zaspievali pieseň o Afrike, pri ktorej si vyskúšali spev v cudzích jazykoch, ale i pieseň To sme my, kde si zmerali kvalitu spevu jednotlivé ročníky medzi sebou. Záver koncertu zdvihol z lavičiek všetkých žiakov pri piesni Rock n roll. Koncert mal veľký úspech a deti odchádzali s výbornou náladou a úsmevom na tvári.
Beseda so spisovateľom D. Králikom
6. 6. 202428. 5. 2024 do našej školy zavítal Dávid Králik, spisovateľ, učiteľ, mentor....Celé doobedie sme pracovali s jeho knihami. Prváci a druháci si užili Šibalstvá králička Dávida, ktorý im ukázal, aké dôležité je pomáhať druhým. Starší žiaci zažili zážitkové vyučovanie s knihou V jablku. Táto kniha je zaujímavá pre deti a dospelých aj kvôli tomu, že každý príbeh má na výber iný koniec, je na čitateľovi, ktorý si vyberie.
Prezentácia Klubu alpského lyžovania
6. 6. 2024V stredu 22. 5. 2024 prišli do našej školy tréneri z Klubu alpského lyžovania v Liptovskom Mikuláši. Žiakom predstavili fungovanie tohto lyžiarskeho klubu. Žiaci si mali možnosť vyskúšať lyžiarsku výstroj vrátane prilby, lyží, oblečenia a dokonca aj lyžiarskeho vleku. Pri obliekaní si navzájom pomáhali, pretože obliecť sa do lyžiarskej výstroje veruže nie je vôbec jednoduché. Videli medaily a trofeje pre najlepších. Na otázku pána trénera: „ Kto by sa chcel stať lyžiarom a zapísať sa do nášho klubu ?“ sa zdvihli všetky ruky hore. Tak možno sa niekomu tento sen aj splní.
Škola v prírode
6. 6. 2024Aj tento školský rok mali žiaci našej školy možnosť stráviť niekoľko dní mimo svojho domova. Tento rok sme školu v prírode zorganizovali v hoteli Spojár v Žiarskej doline. Aj keď bolo aprílové počasie ako na hojdačke, neubralo to nikomu na nálade. Témou tohtoročnej školy v prírode bol PRAVEK. V dopoludňajšej časti dňa prebiehalo vyučovanie, popoludní sme spoznávali blízke i širšie okolie. Navštívili sme Medvediu štôlňu, kde sme sa mohli prejsť skutočnými banskými chodbami a kde nám pán sprievodca priblížil ťažký život baníkov. Tiež sme navštívili Mini Slovensko v Liptovskom Jáne. Popoludňajší čas sme trávili v areáli hotela pri hraní hier, súťažením a prechádzkami. Vyrobili sme pazúrik z hliny, papierového dinosaura, v skupinách zhotovili veľký plagát o praveku a naučili sa spievať pravekú hymnu. Každý deň sme zbierali praveké kupóny za poriadok v izbách, zjedené jedlo a splnenie všetkých zadaných úloh. Na záver žiaci, ktorí získali najviac kupónov, získali pekné ceny. Tešíme sa na školu v prírode opäť o rok!