Posledné dni babieho leta žiaci našej školy využili nielen na jesenné vychádzky a Beh o pohár starostu obce, ale aj na exkurziu, ktorá úzko súvisí s učivom, ktoré deviataci práve preberajú na hodinách dejepisu. Po príjemnej ceste vlakom a prekonaní tridsiatich tunelov, sme navštívili Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Deti už z diaľky zaujala obrovská betónová stavba v tvare jánošíkovského klobúka. Táto architektonická zaujímavosť je v strede spojená presklenným mostíkom, pod ktorým sa nachádza súsošie s názvom Obete varujú, tak ako aj pietna sieň so symbolickým hrobom neznámeho vojaka a večný oheň mieru. Zvláštnosťou sú aj schránky s názvami obcí, kde prebehli najväčšie boje 2. svetovej vojny, v ktorých sa nachádza priehrštie pôdy z týchto oblastí.
Rozsiahla expozícia mapuje historický vývoj slovenských a svetových dejín a poskytuje všetky informácie o Slovenskom národnom povstaní, ktoré bolo aj druhým najväčším protifašistickým povstaním v Európe. Stála expozícia s názvom: „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“, prezentuje rozhodujúce politické, vojenské a spoločenské udalosti histórie Slovenska v kontexte s dejinami Európy v rokoch 1918-1948.
K modernizácii a väčšiemu priblíženiu sa mladému návštevníkovi prispievajú aj počítače s databázou autentických fotografií, viažúcich sa k jednotlivým dejinným obdobiam, so stručnými popismi, rovnako ako aj krátke autentické dokumentárne filmy, ktoré je možné spustiť na plazmových obrazovkách. Všetky fotografické a filmové informácie umocňujú dobové trojrozmerné predmety umiestnené v jednotlivých vitrínach.
Súčasťou expozície je aj krátky film, zachytávajúci zverstvá fašizmu, pri jeho premietaní deti ani nedýchali. Práve vďaka tejto interaktívnej forme prezentácie obsahu, s využitím výpočtovej techniky a elektroniky je výstava pre žiakov pútavejšia. V závere výkladu nám lektorka priblížila problematiku tragédie európskeho židovstva a holokaustu v štátoch okupovaných nacistickým Nemeckom.
Po absolvovaní prehliadky sme navštívili v priľahlom parku skanzen ťažkej bojovej techniky, ktorý je súčasťou expozície v exteriéri. Nachádzajú sa v ňom zbrane ťažkej bojovej techniky používanej počas bojov SNP, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.
Veríme, že takéto cesty za poznaním našej minulosti pomôžu rozšíriť našim žiakom obzor o jednom z najdlhšie trvajúcich a najväčších európskych povstaní proti fašizmu, nech je priblíženie tohto historického obdobia varovným prstom pre mladú generáciu.