Významné medzníky v histórii školy

1749 - školu pri fare v Liptovských Kľačanoch navštevujú najmä deti tunajších zemanov. Z dostupných materiálov vieme, že tu pôsobil  prvý známy učiteľ.

od polovice 19. storočia - existuje v Ľubeli rímsko-katolícka škola.

1900 - postavili novú drevenú budovu jednotriednej školy. Prvým učiteľom je tunajší roľník.

1913 - postavili novú drevenú budovu školy. Stará už nevyhovuje ani kvalitou, ani kapacitou. V škole pôsobí kvalifikovaný učiteľ.

1932 - škola má 3 triedy,    učí sa   v nich 248 žiakov. V tomto roku sa tiež začína stavať nová murovaná štvortriedna škola.

1945 - po vojne existuje v obci rímsko-katolícka škola, ktorá je premenovaná na národnú školu.

1968 - Do prevádzky je uvedený prvý blok novej  základnej školy v Ľubeli. Po ňom sú postupne odovzdávané do užívania ďaľšie   budovy.

V  týchto priestoroch  sa vyučuje dodnes.

2002 - škola získava právnu subjektivitu a od 1.7.2002 sa mení zriadovateľ školy. Stáva sa ním Obec Ľubeľa.

Od 1.1.2004   dochádza k zlúčeniu základnej školy s materskou školou.

2003 - škola oslavuje 35. výročie vyučovania v súčasných priestoroch. .

Školský rok 2008/2009 bol 40. školským rokom  vyučovania  v priestoroch súčasnej školy.

Školský rok 2009/2010  -  zrealizovala sa rozsiahla rekonštukcia a modernizácia školy.