• Škola v číslach

Do školy dochádzajú žiaci zo štyroch obcí: Ľubeľa, Dúbrava, Lipt. Kľačany a Vlachy.

Počet žiakov: 235, z toho 113 chlapcov a 122 dievčat,

v tom 4 žiaci v zahraničí

Počet tried:    ZŠ: 13          MŠ: 3

Počet oddelení ŠKD:  3,    počet detí v ŠKD: 68

Počet zamestnancov: 46

• Zmeny v školstve

Rok 2008 bol v našom školstve rokom  výrazných  zmien. Od  1. septembra 2008 nadobudol platnosť nový školský zákon č. 245/ 2008.  Stal sa základným pilierom školskej  reformy, do praxe vstúpili mnohé nové vykonávacie predpisy – vyhlášky, usmernenia, nariadenia.  Vzdelávanie sa orientuje sa  na rozvoj kľúčových kompetencií, ktoré žiaka pripravia na celoživotné vzdelávanie. Dvojúrovňový model výchovy a vzdelávania dáva škole možnosť formovať sa podľa vlastných podmienok a tiež podľa požiadaviek užívateľov školských služieb. Školský vzdelávací program – jeden z hlavných školských dokumentov -  odráža smerovanie školy, jasne formuluje profil absolventa školy a definuje ciele.

• ŠkVP

Pri tvorbe školského vzdelávacieho programu /ŠkVP/ sme vychádzali z cieľov obsiahnutých v štátnom vzdelávacom programe /ŠVP/,  z analýzy súčasného stavu a z podmienok školy.

Názov ŠkVP:                   M a j á k

Motto školského vzdelávacieho programu:                  „V    m o r i    i n f o r m á c i í    s a    n e s t r a t í m e“

Školský vzdelávací program je k nahliadnutiu u riaditeľa školy.

• Vízia školy

Vo výchovno-vzdelávacom procese bude naša škola rozvíjať kľúčové kompetencie žiaka s dôrazom na:

• komunikačné schopnosti a spôsobilosti,
        • personálne a interpersonálne schopnosti,
        • schopnosti tvorivo a kriticky riešiť problémy,
        • schopnosti pracovať s informačnými technológiami,
        • schopnosti presadzovať občianske a demokratické princípy,
        • schopnosti chápať a vnímať kultúru, tradície a byť ich spolutvorcom.
      • Základná filozofia školy

• pomáhame deťom rásť morálne, intelektuálne a emocionálne
        • veríme v hodnotu a dôstojnosť každého žiaka
        • rešpektujeme právo každého jednotlivca na plný rozvoj jeho osobnosti
      • Zameranie školy

• na humanizáciu vo výchovno – vzdelávacom procese
        • na rozvoj funkčnej gramotnosti - čitateľskej, matematickej, prírodovednej
        • na environmentálnu výchovu
        • na rozvoj finančnej gramotnosti
        • na prácu s počítačom

• na rozvoj kultúry
        • na rozvoj športovej zdatnostif

V tomto školskom roku k prioritným  zámerom patrí  rozvoj funkčnej gramotnosti a výchova k ľudským právam.

• Svojim žiakom ponúkame

• základné vzdelanie pod vedením skúsených, kvalifikovaných pedagógov
        • vyučovanie cudzích jazykov: anglický, ruský
        • využívanie IKT vo vzdelávacom procese
        • spoluprácu so školským špeciálnym pedagógom a školským psychológom podľa požiadaviek rodičov a žiakov
        • vyučovanie hodín telesnej výchovy vo vlastnej telocvični a v školskom areáli
        • pobyt žiakov vo vlastných priestoroch školského klubu detí
        • zdravé stravovanie vo vlastnej školskej jedálni
        • bohatú krúžkovú činnosť
        • možnosť zakúpenia písacích potrieb, písaniek, výkresov a pracovných zošitov s výraznými zľavami prostredníctvom školy

Základným princípom  našej práce je otvorenosť voči vonkajšiemu prostrediu. Snažíme sa o budovanie školy   rodinného typu, udržiavame dlhodobé tradície školy, tvoríme novodobé tradície.

• Cieľ

Cieľom  nášho snaženia je človek, ktorý pozná vlastnú hodnotu, váži si seba a iných, má  prosociálne správanie, vie pracovať s informáciami – vyhľadávať, triediť ich, analyzovať, má vastný názor, vie ho prezentovať, vie si poradiť v rôznych životných situáciách, vie sa kultúrne správať, pozná a rešpektuje ľudské práva, chápe význam vzdelávania, váži si prostredie, v ktorom žije ...

Pri plnení jednotlivých úloh  máme na zreteli, že v centre našej pozornosti stojí mladý človek. Jedinečná, neopakovateľná bytosť – nie číslo, nie percento z tabuľky o prospechu.

Č l o v e k,    k t o r ý    s i    z a s l u h u j e    n a š u    p o z o r n o s ť,    l á s k u    a    p o c h o p e n i e.